Karamelové polevy k podzimnímu pečení

Jelikož začalo mé oblíbené období, kdy peču samé sladké dobroty, rozhodla jsem se napsat recept na skvělé karamelové polevy, kterou dokončuji téměř vše, například jablečné nebo dýňové koláče.

Rychlá karamelová poleva

Ingredience
Na polevu: 
150g cukru krupice
150ml vody

Do menšího nerezového hrnce si dejte vodu i cukr a za stálého míchání ohřívejte na mírné až středním plameni. Zahříváním voda zhoustne a nakonec i zhnědne. Dejte pozor, aby se vám poleva nezačala připalovat. Když má poleva zlatavou barvu je hotová a můžete ji použít k dozdobení koláčů. Dá se s ní hezky pracovat, když si ji naberete na lžící a necháte karamel volně stékat na pečící papír a tak "kreslíte" různe vzory. Po zchladnutí se dají snadno odloupnout a vytvoří efektní ozdobu třeba i na dortu.

Smetanová karamelová poleva

Ingredience
Na polevu
150ml smetany ke šlehání 
150g cukru krupice

Do vyššího nerezového hrnce nasypte cukr a na mírném plameni jej míchejte a nechte pomalu rozpuštět. Počkejte až zkaramelizuje do zlatově hněda a opět dávejte pozor, aby se nepřipálil. Opatrně vmíchejte smetanu a počítejte s tím, že se vám cukr ztvrdne. Když jej znovu začnete zahřívat i se smetanou, tak se hrudky rozpustí a smísí se smetanou, proto nepřestávejte míchat. Jakmile se vám opět vytvoří hladká poleva, nechte ji zchladnout a můžete ji použít na jablečné koláče nebo panna cotty.

Jak vyčistit hrnec od karamelu

Ingredience
Nádobí se zaschlým karamelem
Voda

Když jsem dělala karamelovou polevu poprvé, málem celé mé snažení skončilo pláčem. V hrnci zůstalo spoustu karamelové polevy, tvrdé jako kámen. Snadno jsem si však poradila, když jsem do hrnce dala vodu a přivedla ji k varu. Karamel se rozpustí, smísí s vodou a umytí pak bude snadné.

O nás

Teorie domova vznikla proto, aby vás inspirovala v době, kdy vám dojdou nápady nebo si s něčím nebudete vědět rady.

Celý život se pohybujeme v prostředí s domácími potřebami, se kterými máme i e-shop NašeObchody.cz. Proto je nám péče o domácnost blízká a sami víme, že ne vždy jde všechno tak hladce, jak bychom si představovali. Chceme zužitkovat naše znalosti, poslat je dál a poskytnout vám příručku, na kterou se budete moci obrátit, když si někdy nebudete umět poradit s problémy, na které narazíte při vaření nebo úklidu.

Přejeme Vám příjemné čtení a věříme, že najdete vše, co hledáte,

Káťa a Vašek

Odebírejte náš newsletter!